Biserica Sfanta Treime din Bobalna - Pisania

Cu vrerea  Tatalui, cu ajutorul  Fiului si cu impreuna lucrarea Duhului Sfant s-a ridicat acest sfant locas de inchinare cu hramul Sfanta Treime in satul Bobilna, intre anii 1911-1912 in vremea preacucernicului Pr. Zaharia Manu. Biserica a fost sfintita la data de 12 septembrie 1926 de catre P.S.Dr. Ioan Stroia Episcop al Armatei, in zilele vrednicului de pomenire Episcop  Nicolae Ivan, intaiul arhipastor al reinfiintatei Episcopii a Vadului, Feleacului si Clujului, preot paroh fiind Octavian Lador.

Intre anii 1967-1969 biserica a fost imbodobita cu pictura pentru prima data de catre pictorii: Anton Lazar, Emil Ivanescu si Milica Banica, in timpul vrednicului de pomenire Pr. Arhimandrit Mitrofor Dr. Vasile Vasilache, biserica fiind resfintita in anul 1970 de catre vrednicul de pomenire Teofil Herineanu, Arhiepiscop al Arhiepiscopiei Ortodoxe Romane a Vadului, Feleacului si Clujului.

Intre anii 2008-2012 s-au efectuat lucrari de reparatii capitale la biserica: s-au inlocuit geamurile vechi cu altele noi, s-au inlocuit usile cu altele din stejar sculptate, s-a montat parchet, s-a inlocuit instalatia electrica, s-au inlocuit stranile si tetrapoadele cu altele sculptate, s-a montat sistemul de incalzire centrala pe calorifere cu centrala proprie si s-a restaurat iconostasul.

Intre anii 2009-2012 biserica a fost repictata in tehnica “tempera”, iar iconostasul restaurat de catre pictorul maramuresan Bob Liviu si ucenicul acestuia Oltean Gavril, sub atenta coordonare si supraveghere a Pr. paroh drd. Santa Dacian Dumitru.

S-a sfintit aceasta biserica, astazi 21 octombrie, de catreInalt Prea Sfintia Sa Andrei Andreicut Arhiepiscop al Arhiepiscopiei Ortodoxe Romane a Vadului, Felecului si Clujului si Mitropolit al Clujului, Maramuresului si Salajului, in zilele Prea Fericitului Parinte Daniel Ciobotea, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, Protopop al Dejului fiind precucernicul Parinte Teofil Herineanu, Preot paroh fiind drd. Santa Dacian Dumitru, care a coordonat intreaga lucrare.

Inscrie Doamne in cartea vietii pe toti ctitorii, binefacatorii, ostenitorii si inchinatorii Sfantului locasului acestuia.

Amin.